Ölüm Korkusunu Yenmek

Hayatta kalma güdüsüyle yaşayan ve sınırlı bir yaşam süresine sahip olan insanoğlunun sahip olduğu en temel korku ölüm korkusudur. Çoğumuz hayatımızın bir noktada sonlanacağından ötürü “ölüm” kavramından korkarız. Fakat “Korkularınızdan Kurtulmanızı Sağlayacak 9 İpucu” adlı yazımızda belirttiğimiz gibi korkunun bir amacı vardır: bizi hayatta ve güvenli tutmak.

Bu ortak korkuyu hepimiz belirli seviyelerde paylaşıyoruz. Fakat özellikle anksiyete yaşayan kişilerde ölüm korkusu çok daha belirgin ve fazladır. Ölüm korkusu anksiyete bozukluğunun bir sebebi olabileceği gibi şiddetli kaygının getirdiği bir korku da olabilir. 

 

Anksiyete Ataklarından Kaynaklanan Ölüm Korkusu

 

Kalp atışlarınızın birden hızlanmaya başlamasıyla göğsünüzde keskin ve ani bir acı hissetmeye başladınız. İçinde bulunduğunuz oda sanki ayaklarınızın altından kayıp gidecekmiş gibi… Neler olduğunu tam olarak anlamasanız da içinizi sanki çok kısa bir süre içinde bir kalp krizi geçirecekmişsiniz ya da dünyanın sonu gelecekmiş gibi bir his kaplıyor. Ölmek üzere olduğunuzu hissediyorsunuz.

 

Sonra hiçbir şey olmamış gibi yaşadığınız tüm bu korku ve panik birden kayboluyor. Kendinizi tükenmiş ve endişeli hissediyorsunuz. Acaba sağlığınız ile ilgili bilmediğiniz, çok kötü bir şey mi var?

 

Ölüm Korkusu

 

Panik atak anında yaşananlar yazımızda da detaylı olarak bahsettiğimiz gibi; yaşadığınız bu şiddetli ölüm korkusu, fırtına gibi gelip geçen panik ataktan kaynaklanıyor.

 

Savaş ya da Kaç Mekanizması

 

Yaşamı tehdit edebilecek, potansiyel bir tehlikeyle karşı karşıya kaldığımızda vücudumuzda savaş ya da kaç olarak adlandırılan savunma mekanizması devreye girer. Anksiyete, en temelinde savaş ya da kaç tepkisinin (mekanizmasının) olması gerektiği gibi çalışmamasından kaynaklanır. Ortada gerçek bir tehlike olmamasına rağmen vücudumuzda yüksek miktarda adrenalin salgılandığında, beynimiz de alarm moduna girer ve yaklaşan bu hayal ürünü tehlikeye karşı kendisini hazırlamak için, savaş ya da kaç sistemini devreye sokar. Bu; vücudunuzun beyninize hayatınızın tehlikede olduğunu, korkmanız ve harekete geçmeniz gerektiğini anlatma biçimidir.

 

Patlama sesi duyduğunuzda irkilmenizi ve bulunduğunuz yerden saniyeler içinde uzaklaşmanızı sağlayan tepki savaş ya da kaç mekanizmasıdır ve amacı sizi hayatta tutmaktır. Ancak savaş ya da kaç mekanizması düzgün çalışmadığında, ortada gerçek bir tehlike olmamasına rağmen alarm durumuna geçen vücudumuz panik ataklara ev sahipliği yapmaya başlar.

 

Anskiyete atakları sırasında görülen belirtiler kalp krizi gibi ciddi sağlık sorunlarında görülen semptomlara oldukça benzer. Bu nedenle anksiyete atağı geçiren birçok kişi yaşadıklarının bir kalp krizi başlangıcı olduğunu düşünerek hastanelere akın eder. Kaygı bozukluğu yaşayan kişilerde görülen şiddetli ölüm korkusunun altında yaşanan belirtilerin gerçek bir kalp krizine bu kadar benzemesi olduğu düşünülür.

 

Ölüm Korkusu Tedavi Edilebilir Mi?

 

Ölüm korkusu belirli bir düzeye kadar bizi hayatta tutma amacını taşıyan ve özünde doğal bir korku olduğu için tedavi sürecinde uygulanacak yaklaşım oldukça önemlidir.

 

Anksiyete nedeniyle açığa çıkan şiddetli ölüm korkusu durumlarında öncelikle belirlenmesi gereken, kişinin hangi tür anksiyete bozukluğu yaşadığı ve normalin dışındaki bu ölüm korkusuna neden olan tetikleyicilerin belirlenmesi olacaktır. Doğru psikolojik destek uygulamalarıyla yaşadığınız ölüm korkusunun üstesinden gelebilir ve kendinizi çok daha iyi hissetmeye başlayabilirsiniz.

 

 

Online Psikologlar
konuşmak için hazır

  • Görüntülü, sesli ya da mesajlaşarak görüşün
  • 1 dakikada seansa başlayın
  • 69 TL'den başlayan fiyatlar
PSİKOLOGLA KONUŞ
YORUM YAPKullanıcı yorumları
CEVAP YAZ
Anonim Kullanıcı
01 Mart 2019
Benim annemin uyku problemi var ölüm korkusu yaşıyor gece uyku nedir bilmiyor gunduzde uyku yok televizyon sabah acilir gece yarılarına karar kapanmaz yatağına hiç yatarak uyumayı denemez sandalyede koltukta vs oturarak uyur zaten yaşlı kalp hastasi ne yapacağımızı şaşırdık çözümü nedir iyi gunler
CEVAP YAZ
Anonim Kullanıcı
14 Şubat 2019
Uyuyamiyorum sanki uyuyunca kalkamayacak gibi bi his oluyor surekli uykumdan uyaniyorum nasil atlata bilirim bu korkuyu bilmiyorum
CEVAP YAZ
Anonim Kullanıcı
09 Ocak 2019
Benim de iki sene öncesine kadar aklıma ölüm gelse de korku oluşmuyor du.Sonra birden geceleri yatağa yattığımda ölüm aklıma gelmeye başladı ya uyku da ölürsem .Bu gece öleceğim gibi düşünceler beynimi meşgul etmeye başladı.Sonra rüyamda öldüğümü ve bazen de ruhumun çekildiğini hissettiğim oluyordu nefessiz kalıp yataktan fırladığımı bilirim.Ben bunu babamın ben küçükken uyku da vefat etmesine bağladım .Acaba bu kaybın etkisi olabilir mi. Dr gittim ilaçlar yan etkileri ağır geldi devam etmedim .Ama korku hala var özellikle gece artıyor.Ölümden sonraki belirsizlik kabir hayatı da korkumu tetikliyor .Rabbim kimseyi sağlığı ile imtihan etmesin.
CEVAP YAZ
Anonim Kullanıcı
19 Aralık 2018
Bende aşırı derecede ölüm korkusu var ölücekmişim ĞİBİ hissediyorum ne yapmalıyım
CEVAP YAZ
Anonim Kullanıcı
19 Aralık 2018
Bende aşırı derecede ölüm korkusu var ölücekmişim ĞİBİ hissediyorum ne yapmalıyım
CEVAP YAZ
Anonim Kullanıcı
27 Kasım 2018
Ölüm sevdikkerimi kaybetme korkusu ve kendimin ölüm korkusu nasıl atlatırım.
CEVAP YAZ
Anonim Kullanıcı
16 Aralık 2018
bende de ayni his var
CEVAP YAZ
Anonim Kullanıcı
16 Aralık 2018
bende de ayni his var
CEVAP YAZ
Anonim Kullanıcı
17 Aralık 2018
Bende de aşırı derece de kafayı yicem
CEVAP YAZ
Anonim Kullanıcı
21 Ocak 2019
bana ulaşırmısınız acil
CEVAP YAZ
Anonim Kullanıcı
15 Kasım 2018
dışardayken ya da eve birileri glediğin de sürekli içimde bir huzursuzluk telaş oluyor karnıma ağrılar geliyor un yola gidemiyorum neden acaba?
CEVAP YAZ
Anonim Kullanıcı
11 Kasım 2018
Uyuyamıyorum gecem yok gündüzüm yok bi gülüp bi ağlıyorum ölüm korkusu karanlık ve kapalı alan korkusu beni çıldırtmak üzere.
CEVAP YAZ
Anonim Kullanıcı
02 Kasım 2018
Benim oğlum 27 yaşında ve bir iki aydır ölüm korkusu olduğunu söylüyor deyisik duygulara girdiğini nefesiz kaldığını söylüyor zaten önceden de sıkıntıları vardı üzerine birde bu eklendi bana ve oğluma yol göstermemizi rica ediyorum
CEVAP YAZ
Anonim Kullanıcı
18 Ekim 2018
İyi günler. Yaklaşık 1 sene içinde en az 3 4 defa nefes alamama sıkıntısıyla karşı karşıya kaldım ve hastaneye başvurdum. Son zamanlarda olecekmisim gibi hissediyorum. Ve sürekli derin nefes alarak kendimi rahatlatmaya çalışıyorum ne yapmalıyım bu korkularımı yenmek rahat nefes almak istiyorum.
CEVAP YAZ
Anonim Kullanıcı
28 Temmuz 2018
Hocam benim üst göğüs ağrım vardı neden kaynaklandığını da biliyorum öğrenciyim sınav stresi yorgunuk gibi nedenlerden kaynaklanıyordu korkum başlamadan önce bu şikayetim geçti lakin bu seferde üst göğüs ağrım geçtiği halde vücudumda bi şey oynasa kalp krizi geçirecek gibi paranoyak olmaya başladım ne yapmalıyım..
CEVAP YAZ
Anonim Kullanıcı
08 Temmuz 2018
Merhaba amcamda ölüm korkusu var herkez beni izliyor beni öldürecekler diyo yemek yemiyo takip edicekler diye siyah camlı arabalardan gözlüklü insanlar dan bize inanmıyoda anlatıyorum ama dinlemiyo piskologa gidelim diyorum ben deli değilim diyo üzülüyorum ben ne yapmamı önerirsiniz
CEVAP YAZ
Anonim Kullanıcı
07 Aralık 2018
Beni ınstagramda ekle seda kardeşim canercinazz
CEVAP YAZ
Anonim Kullanıcı
02 Şubat 2019
Kendinizi sürekli olarak ben ölüm korkusunu yenmem lazım diye hedeflemeyin çünkü başaramazsanız çünkü o bizim fıtratımızda ..aslında insan ölüm korkusundan ziyade yani acı çekmekten ziyade öldükten sonra ne olacak diye düşünüyor ilk dedigimi düşünüp endişe duyanda vardır illaki ama sonrası ??.. Ee napcaz ne diyosun ona ölüm var diceksin onun gibi düşündüğünü hissettir kardeşim çünkü o çevresine bakıyor ve kendisini hasta hatta delirmiş hissederek daha fazla zarar veriyor
CEVAP YAZ
Anonim Kullanıcı
09 Şubat 2019
Seda hanım amcanızdaki ölüm korkusu değil paranoid şizofreni bir psikolog ile görüşün
CEVAP YAZ
Anonim Kullanıcı
29 Haziran 2018
Benim eşim de panik atak ve ankstiye bozukluğu var şimdi de ölüm korkusu başladı ne yapmam gerekiyor
CEVAP YAZ
Anonim Kullanıcı
12 Haziran 2018
yakın birini kaybettim gözlerimin önünde can verdi ve o günden sonra ölüm korkusunu yenemiyorum bu yüzden hayattan zevk alamıyorum sürekli aklımda ölüm var zaten bigün ölücez şu olsa nolur gibi düşünceler var hiç bir şeyden hevesaim kalmadı bunu nasıl yenebilirim???
CEVAP YAZ
Anonim Kullanıcı
19 Mayıs 2018
Asamiyorum düşüncelerimi düşündükçe çoğalıyor neyapmaliyim
CEVAP YAZ
Anonim Kullanıcı
25 Mayıs 2018
Meşgul olun sürekli aktif yaşayın vücudu yorun düşünceye yer kalmasın
CEVAP YAZ
Anonim Kullanıcı
16 Haziran 2018
Neyi alamıyorsunuz acaba
CEVAP YAZ
Anonim Kullanıcı
20 Haziran 2018
Şimdiye kadar hiç bişey olmadı şimdiden sonrada olmayacak düşünmeyin bol su için bizler panik atakla ölüm korkusuyla cebelleşirlen , çocukken beğenmediğimiz sümüklü ve sidikliler ticaretde yol katletmiş karıyer yapmış boşver kendini işine ve paraya odakla para varsa panik yok oluyo :)))
CEVAP YAZ
Anonim Kullanıcı
19 Ağustos 2018
Bu gerçek bir çözüm değil. Ferdi ile aynı durumdayım. Gün içinde onlarca kadın kız ve dünya hayatı ile ilgili güzel sayılan şeyler içindeyim ancak artık yediğim yemekten tat almıyorum.
CEVAP YAZ
Anonim Kullanıcı
19 Ağustos 2018
Yorumu görünce yazar mısın
CEVAP YAZ
Anonim Kullanıcı
11 Aralık 2018
Bende de çok farklı düşünceler var ve genel hayatımı çok etkiliyor
CEVAP YAZ
Anonim Kullanıcı
15 Şubat 2019
Benim de gündüz bir şeyim yok aklıma bile gelmiyor .Ama gece kafamı yastığa koyduğum an başlıyor .Babam uykusunda vefat etti .Ya bende uyurken ruhumu teslim edersem diye .Adeta gecelere savaş açmış durumdayım.Bu gece rüyamda ölüler ve mezarlıklar la uğraştım .Rüyamda mezarlıkta gezdim durdum.Uyandigim da çok şükür yaşıyorum demekten kendimi alı koyamiyorum.Aslinda ölümden korkmak değil kabir hayatı ve sonsuzluğun başlaması beni korkutuyor tetikleyen de bu belirsizlik sanırım.Yasamak tan zevk alan yaşama ve dünyaya bağlı biri değilim .Neden böyle oldum diye kendimi de sucluyorum.
CEVAP YAZ
Anonim Kullanıcı
30 Ekim 2017
Teşekkürler çok faydalı bir yazı olmuş
CEVAP YAZ
Anonim Kullanıcı
30 Ekim 2017
Gecmeyen surekli devam eden ölüm korkusu var yanliz kalmaktan korkuyorum
Yorum yapın(Anonim olarak paylaşılır)
Bu sayfada yer alan yorumlar, ilgili uzmanın doğrudan veya dolaylı talebi ve/veya ricası olmaksızın, ilgili kişi tarafından bağımsız olarak yazılmaktadır. Psikologofisi.com'un temel amacı psikoloji alanında halkın bilinçlenmesini sağlamaktır. Psikologofisi.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.