SOSYAL ANKSİYETE BOZUKLUĞUNUZ OLABİLECEĞİNİ GÖSTEREN 7 İŞARET

Günümüzde elimizden telefonları düşürmüyoruz; sürekli insanlarla bağlantılı olmaya çalışıyoruz. Fakat hiç daha önce birisiyle telefonda görüşme yapma fikri sizde korku doğurdu mu?

Yahut bir sorununuzu sırf birileriyle telefonda muhatap olmamak için ertlediğiniz oldu mu? Telefonun yanında, mesela yakın arkadaşlarınızla sohbet ederken yaptığınız tatsız bir şaka yüzünden rezil olduğunuzu düşünerek arkadaşlarınızdan uzaklaştınız mı hiç? Eğer bu tip durumlara yabancı değilseniz, sizi sosyal anksiyete (kaygı) bozukluğunun dünyasıyla tanıştıralım!

Sabah işe giderken kapı komşumuza “Günaydın” demek, marketten bir şeyler almak, kapıdaki güvenlik görevlisiyle konuşmak gibi günlük hayatımızın sıradanlaşmış sosyal ilişkilerinde dahi bazı kişiler yoğun bir panik ve endişe duyabilir. Bu panik ve endişe hali kendisini anksiyete bozukluğunun birçok farklı formunda gösterebilir. Topluluk önünde konuşmak, yabancı kişilerle iletişime geçmek gibi durumlarda kendisini gösterebileceği gibi çok daha genel bir anksiyete bozukluğu olarak da belirebilir.

1- SIRADAN DİYALOGLAR İÇİN KAFANIZDA HAZIR ŞABLONLAR MI VAR?Eğer gün içinde karşılaşıp iletişim kuracağınız kişilere herhangi olası bir felaket senaryosunda sizi hangi cümlelerin kurtarabileceğini kafanızda sürekli kurguluyor ve cümle kalıpları hazırlıyorsanız sosyal anksiyete bozukluğuna sahip olabilirsiniz. Sosyal anksiyete bozukluğu yaşayan insanlar “saçma, tuhaf, salakça” bir şey söylemek istemedikleri için zihinlerinde daima hazır senaryolar ve cümle kalıpları bulundururlar ve günlük olarak insanlarla iletişime geçmeden önce bu senaryolara ve cümlelere çalışırlar. Bu da onların kendilerini daha güvende ve rahat hissetmelerini sağlar. 

2- BAŞKALARININ HAKKINIZDAKİ DÜŞÜNCELERİNE FAZLA MI ÖNEM VERİYORSUNUZ?

Bu abartılmış empatik projeksiyon hali sosyal kaygı bozukluğundan muzdarip bir zihnin en ayırt edici özelliklerinden biridir. Siz farkında olmasanız bile bilinçaltınızda sürekli başkalarının hakkınızda ne düşündüğünü, sizi yargılayıp yargılamadıklarını sorgulayan bir ses vardır. Sosyal anksiyete bozukluğu yaşayan kişiler genellikle çevrelerindeki herkesin ön yargılı olduğu, kendilerine karşı kin ve öfke dolu oldukları ve bu nedenle yaptıkları en ufak bir hata nedeniyle bile acımasızca eleştirileceklerine dair hayali bir dünya yaratırlar. Bu düşüncelerin rasyonel olmadığını bilseler bile ( ki çoğu sosyal anksiyete problemi yaşayan kişi bu durumun farkındadır) yaşadıkları son derece etkileyici ve kuvvetlidir.

3- YABANCILARLA KONUŞMAKTAN KAÇINMAK İÇİN HER YOLU DENİYOR MUSUNUZ?

Sosyal anksiyete (kaygı) bozukluğu özellikle kaygı yaratan sosyal durumlardan “kaçınma” davranışıyla kendisini gösterir. Bu kaçınma davranışı her türlü sosyal etkileşim için geçerlidir; davet edildiğiniz bir partide mümkün olan tüm süreyi banyoda geçirmek, herhangi biriyle konuşmak zorunda kalmamak için hayatınızı online siparişler üzerine kurmak ya da bu tür ufak konuşmalar için yakınlarınızdan medet ummak gibi “kendinizi ifşa etmekten” kaçınabileceğiniz tüm senaryolar bu kaçınma davranışına örnektir.

4- SOSYAL HAYATTA YAPTIĞINIZ UFAK HATALAR PEŞİNİZİ BIRAKMIYOR MU?

Sosyal anksiyete bozukluğu yaşayan kişilerin her ne kadar başkaları için önemli olmadıklarını bilseler bile sosyal hayatlarında yaptıkları ufak hataları görmezden gelmeleri çok zordur. Ağzımızdan kaçan o ufak, aptalca cümle bazen haftalarca uykularımızın kaçmasına, kendimize en ağır cezaları vermemize neden olur. Başkalarının hakkımızda olumsuz düşünceler içinde olduğu yanılsaması kolaylıkla silkelenip içinden çıkabileceğimiz bir duygu durumu değildir.

5- SOSYAL AKTİVİTELERE KARŞI DUYDUĞUNUZ PANİK FİZİKSEL BELİRTİLER Mİ GÖSTERİYOR?

Sosyal anksiyete bozukluğu yalnızca zihin düzeyinde yaşanan bir problem değil vücudumuzu da etkileyen bir bozukluktur. Panik ve kaygı duygularıyla birlikte; kalp atışlarında hızlanma, terleme, ani adrenalin artışı, mide bulantısı, baş dönmesi gibi fiziksel semptomları da beraberinde getirir. Panik ve anksiyete (kaygı) bozukluklarında çoğunlukla vücudun kaçma savaşma mekanizmasını temsilen görülen bu fiziksel belirtiler gerçekten korkutucu ve rahatsız edici olabilir.

6- HAYATINIZI SOSYAL KAYGILARINIZDAN KAÇINARAK MI ŞEKİLLENDİRİYORSUNUZ?Sosyal kaygı bozukluğu antisosyal ya da içe kapanık olmakla aynı şey değildir. Çevrenizdeki kişilerin sizi yorduğu düşüncesiyle sosyalleşmemek ya da gerçekten yalnız olmak istediğiniz için kalabalıklardan uzak durmak, sosyalleşmek istediğiniz halde başkalarının sizinle ilgili olumsuz, küçük düşürücü düşüncelerine dair ön yargılarınız nedeniyle yalnız kalmaya mecbur hissetmekten çok farklıdır. Sosyal anksiyete (kaygı) bozukluğu her ne kadar yapmak isteseniz de sinemaya gitmek, güzel bir akşam yemeği dışarı çıkmak gibi hayatınızı kaygı yaratacak durumlardan kaçınarak planlamanıza neden oluyor olabilir.

7- UZUN ZAMANDIR KENDİNİZİ BÖYLE Mİ HİSSEDİYORSUNUZ?

Araştırmalar Sosyal anksiyete (kaygı) bozukluğunun genellikle kendilik algımızın en yüksek olduğu ve başkalarının tepkilerine karşı en hassas olduğumuz 13 yaş civarında ortaya çıktığını ve 11-19 yaşları arasında başladığını gösteriyor. Ayrıca son yıllarda yapılan birçok araştırma bu yaştaki çocukların yaşıtlarından gördüğü kabadayılık, dalga geçilme gibi durumların da ilerleyen yaşlarda sosyal kaygı bozukluğu şeklinde kendini gösterebildiğini belirtiyor.
Yukarıda belirtilen durumlar size de tanıdık geliyorsa vakit kaybetmeden anksiyete (kaygı) bozuklukları konusunda uzman bir psikoterapist ile görüşmenizde ve terapi seçeneklerini konuşmanızda yarar var.

Psikologofisi.com’da dilediğiniz zaman bu konuda uzman psikoterapistler ile görüşebilir, size en uygun online terapi yöntemini keşfedebilirsiniz.

Online Psikologlar
konuşmak için hazır

  • Görüntülü, sesli ya da mesajlaşarak görüşün
  • 1 dakikada seansa başlayın
  • 69 TL'den başlayan fiyatlar
PSİKOLOGLA KONUŞ
YORUM YAPKullanıcı yorumları
CEVAP YAZ
Anonim Kullanıcı
28 Şubat 2019
Bunların bazıları mevcut bende göz göze gelemiyorum ortamda duramıyorum ışıkta insanlarla oturamıyorum ışıksızta insanlardan kaçıyorum benle konuşacaklar diye bir sevdigim le bir ogluma konuşabiliyorum sadece oturmaya gidemiyor biri gelcek konuşmamıcam diye aklım gidiyor çok istiyorum konuşmak olmuyor
CEVAP YAZ
Anonim Kullanıcı
21 Ocak 2019
Benimde kafamda bir şeyler var çevremdeki insanlarla aram çok kötü konuşmaya bile hevesim kalmadı. Arkadaşlarım fazla kalmadı önceden çok arkadaşım vardı ve şuan fazla bir arkadaşım kalmadı 2 tane sadece samimi olduğum var . Onlarda zaten kendi aralarında kızlardan ve insanlardan bıkmışlar. Fakat benim ise hayatımda sadece bir kızla çıktığım oldu başka hiç olmadı. Bu duygulardan hep mahrup kaldım artık 18 yaşıma geldim ama neyi nerde ne zaman yapacağımı hiç bilmiyorum bu duyguları yaşamam içinde düzelmem gerekiyor fakat bu bir piskoloji doktorumu veya bir piskiyatrist doktoruyla mı görüşmem lazım cözemdim lütfen yardımcı olurmusunuz..
CEVAP YAZ
Anonim Kullanıcı
16 Ekim 2018
Durduk yere heyecan stres yapıyorum. bi kızla tanışcağım zaman tanışma anınk düşününce kalbim hızlanıyo yapamıcam diyorum kendime önceden yoktu 33 yaşımdan sonra çıktı böle bişey.
CEVAP YAZ
Anonim Kullanıcı
10 Temmuz 2018
aaaaaaaaaaaaaa
CEVAP YAZ
Anonim Kullanıcı
05 Haziran 2018
Ben de kalabalık ortamlara giremiyorum konuşacağım veya yapacağım şeyleri önceden tekrar tekrar planlıyorum ve bu geceleri uyumama engel oluyor ayrıca yaptığım veya söylediğim yanlış şeyler sürekli aklıma geliyor ve kendimi parçalatasın geliyor bilmiyorum ne yapacağım . Birine selam vermeden bile 500 yıl düşünüyorum sanki herkes bana bakıyor gibi geliyor hep Ben konuşacagım veya yapacagım şeyleri önceden planlıyorum sürekli aklım onlara takılıyor ve geceleri uyumak zorlaşıyor. Kalabalık ortamlara giremiyorum bu çok zor oluyor benim için. Ayrıca herkesin sürekli bana baktığı hissi uyanıyor içimde ve benim Hakkımda düşündükleri. Ama en kötüsü yaptığım en küçük hata bile benim peşimi bırakmıyor sanki he şey o hataları hatırlatıyor ve deli oluyorum ne yapsam bilemiyorum .
CEVAP YAZ
Anonim Kullanıcı
17 Şubat 2018
Çok utangaçım ve geçmişte çok ezip dalga geçtikleri için içimde benimle dalga geçecekler gibi bir düşünce oluşuyor ve bu kalp atışlarımın hızlanmasına, kalbimin çarpmasına terlememe neden oluyor. İçim sıkılıyor bazen ağlıyorum sürekli bi ağlama isteği.. Yatarken terleme basıyor bazen, sürekli yorgun hissediyorum, çok çabuk yoruluyorum, bu hiç bir şey yapamama neden oluyor canım bir şey yapmak istemiyor.. Bi kaç ay önce yakınlarımından birinin öleceğini düşünürdüm o an aklıma gelirdi ama artık çok fazla olmuyor. Kendimi yolda giderken tehlikede hissetiğim de oluyor. Psikoloğa gidiyorum fakat daha 2 defa gittim yakında da gideceğim. Bilmiyorum yararı olur mu ama gerçekten çok kötü bir şey anksiyete diyip geçmeyin cidden hem fiziksel hem de ruhen olduğu için çok kötü bir hastalık.. Yoruyor bütün yılını berbat ediyor.. Anksiyete miyim bilmiyorum ama bu belirtiler bundan başka bir şeyi göstermiyor. Allah yardım etsin herkese çok zor gerçekten.
CEVAP YAZ
Anonim Kullanıcı
29 Temmuz 2018
Yalnız değilsin emin ol
CEVAP YAZ
Anonim Kullanıcı
15 Şubat 2018
benim burnum yamuk ve çirkinim dışarı çıktığım zaman herkes bana bakıyor gibime geliyor. evden çıktığım zaman yüzümü saklayarak geziyorum etrafta ve eve geri döndüğümde atletime kadar değişmek zorunda kalıyorum ( terlediğim için) ayrıca ağzımdan yanlış bir şey kaçmasın diye en az 10 kere kafamda tartıp konuşuyorum ve cidden rahatsız edici bir durum günlük yaşamda her ne kadar normal davranmaya çalışsam da - ki başarılı olduğumu düşünüyorum- eve girdiğim anda kendi ağzımdan çıkan sözlerden ve kendimden nefret ediyorum
CEVAP YAZ
Anonim Kullanıcı
26 Nisan 2018
Kendi beyninin guzelligini kesfet emin ol bircok estetik girunen yuzden daha guzel oldugunu goreceksin ve kendine hakkettigin degeri vermeye baslayacaksin ,sevgiler
CEVAP YAZ
Anonim Kullanıcı
18 Ekim 2017
baş agrısıyla doktora gittim hiç br sey çıkmadı mr temiz sadece d vitamini eksikliği o kadar sevindim ama sonrasında bazı günlerde içim sıkılıyordu sanki bana birşey olacakmış gibi yani düşecem bilinçsiz hareketler yapacam, sanki el ayaga düşecekmişim gibi kendimi sıkıyorum bir şey olmayacak diyorum. çalışmak zorundayım basit bir telefon görüşmesi gözümde büyüyor erteliyorum sıkıntı nedir acaba?
Yorum yapın(Anonim olarak paylaşılır)
Bu sayfada yer alan yorumlar, ilgili uzmanın doğrudan veya dolaylı talebi ve/veya ricası olmaksızın, ilgili kişi tarafından bağımsız olarak yazılmaktadır. Psikologofisi.com'un temel amacı psikoloji alanında halkın bilinçlenmesini sağlamaktır. Psikologofisi.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.